Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Rozumím

Jako přihlášený uživatel máte možnost nastavit si zobrazení Heureky.

Zobrazit původní Heureku

Jak vybrat operační paměť?

Zajistěte dostatek paměti pro běh všech programů.

hlavní paměť

Operační paměť, též označovaná zkratkou RAM, slouží k ukládání tzv. dočasných souborů. Ty vytváří počítačové programy, když jsou aktivní. Dostatek operační paměti je základ pro plynulý běh počítače.

Na co se zaměřit

Typ zařízení

Existují dva základní formáty operačních pamětí, které se liší velikostí, a tudíž i kompatibilitou. Pro stolní počítače a servery se využívá větší formát DIMM, u notebooků se zase setkáte s kompaktnějšími SO-DIMM paměťmi. Před nákupem operačních pamětí si vždy ověřte, kolik slotů má základní deska vašeho počítače, respektive kolik jich je volných. V případě notebooků mějte na paměti, že ne vždy je možné operační paměť rozšířit, jindy je zase k dispozici pouze jeden volný slot, avšak originální RAM modul je možné nahradit větším. Pouze pro uplatnění záruky je poté potřeba vyměnit jej opět za originální.

Požadavky

Pro správný výběr operačních pamětí je potřeba definovat si své požadavky. Tím hlavním je, k čemu budete využívat příslušný počítač. Bude to pouze k domácímu brouzdání po internetu a psaní e-mailů, hraní videoher, stříhání videí, nebo k náročnějšímu kancelářskému využití? Jakmile budete mít v této otázce jasno, mnohem snáze můžete zvolit správnou kapacitu i rychlost pamětí. Výběr závisí také na tom, zda stavíte nový počítač nebo upgradujete stávající. V obou případech zohledněte kompatibilitu se základní deskou i vhodnou kapacitu. Pokud měníte paměť ve starém počítači, například z důvodu jeho pomalého chodu, ujistěte se, že příčina nedostatků skutečně spočívá v malé velikosti operační paměti. 

Berte na vědomí, že operační paměti neslouží k ukládání vašich souborů, ale počítač je využívá zcela samovolně a tok souborů řídí základní deska. Pokud hledáte úložiště pro své soubory, pokračujte do kategorie Jak vybrat pevný disk.

paměť zeppelin

Parametry

Kapacita

Představuje počet GB (gigabytů) dat, která mohou být v jeden okamžik na operační paměti uložena. Přeneseně tak platí, že čím větší je kapacita, tím náročnější program bude na příslušném počítači plynule fungovat. O něco lepšího výkonu dosáhnete, když si nekoupíte jeden velký modul, ale dva o poloviční kapacitě. Například 8GB kapacitu tak budou tvořit dvě totožné 4GB paměti. Samozřejmě nejprve zjistěte, zda máte dostatek volných slotů.

Jakou zvolit kapacitu operačních pamětí?
  • 4 GB – v dnešní době nemá smysl volit menší paměti než s kapacitou 4 GB. Ty postačí pro nenáročné použití v podobě prohlížení internetu, přehrávání filmů v běžném rozlišení a používání jednoduchých aplikací. Při desítkách otevřených oken v prohlížeči nicméně mohou 4 GB již být nedostačující.
  • 8 GB – tato kapacita je již obstojným standardem pro většinu činností včetně náročnějších programů a novějších her, ačkoli mnohdy nelze počítat s nejvyšším výkonem. Většině uživatelů nicméně bude 8 GB stačit.
  • 16 GB – pokud často hrajete náročné hry, stříháte video v běžném rozlišení nebo pracujete s grafickými programy, pak je na místě zvolit kapacitu alespoň 16 GB. 
  • 32 GB a více – stříhání videa ve 4K nebo 3D modelování jsou příklady vysoce náročných aktivit, pro které je třeba zvolit rychlé paměti o kapacitě alespoň 32 GB. 

Frekvence

Vyjadřuje se v MHz a udává, kolik operací za vteřinu dokáže operační paměť provést. Jinými slovy – čím vyšší je frekvence, tím rychlejší je i operační paměť. Při výběru zkontrolujte, jakou nejvyšší frekvenci podporuje základní deska vašeho počítače, jinak paměti nebudou fungovat správně.

CAS latency

Udává celkový počet cyklů, který operační paměť potřebuje pro zpracování jednotlivých souborů. Čím nižší je, tím je tedy nižší i prodleva. Na druhou stranu, paměti s vyšší frekvencí obvykle mají i vyšší CAS latency, přesto jsou rychlejší než paměti s nižší frekvencí a prodlevou.

Typy pamětí

  • DDR - nejstarší, dnes již nevyužívaný standard paměti s frekvencí v rozsahu 200–400 MHz. Na dnešní poměry již velmi pomalé.

  • DDR2 - taktéž již téměř opuštěný standard, který umožňuje frekvenci 400–1066 MHz. S těmito paměťmi se nicméně v nabídkách e-shopů alespoň sporadicky setkáte, vhodné jsou především tehdy, pokud se u starého počítače paměti porouchají, ale jinak svým výkonem dostačuje.

  • DDR3 - poměrně běžný standard zahrnuje paměti na frekvencích v rozsahu 800–2133 MHz. Tento typ pamětí se využívá buď u nových počítačů pro méně náročné použití, nebo při upgradu starších zařízení, u nichž je potřeba zvýšit kapacitu či frekvenci, aniž by se musela měnit základní deska.

  • DDR4 - v současnosti nejrychlejší standard s frekvencemi 2133–4266 MHz se instaluje především do nových počítačů a poradí si i s nejnáročnějšími úkony. U nových staveb počítačů se rozhodně vyplatí zakoupit DDR4 paměti, které vám zajistí dostatek výkonu i v horizontu mnoha let dopředu.

paměť kingston

Jak správně instalovat RAM

Před samotnou instalací je potřeba řádně prověřit kompatibilitu operačních pamětí, ať už se stávajícím počítačem, nebo základní deskou, kterou pořizujete do nového. Nejprve zkontrolujte, kolik má základní deska volných slotů na operační paměti. Dále ověřte její kompatibilitu s typem paměti (např. DDR3/DDR4) a maximální podporovanou frekvenci. Pomoci si můžete buď vyhledáním parametrů podle modelového označení desky, případně některým z jednoduchých programů, který vám informace vypíše, například CPU-Z.

Samotná instalace je velmi jednoduchá. Stačí otevřít počítačovou skříň, nalézt na základní desce podlouhlé sloty na operační paměti. Modul do nich jednoduše zacvaknete konektorem napřed a zajistíte oběma pacičkami po stranách slotu. Pozor na statickou elektřinu, kterou byste mohli desku vyzkratovat, doporučuje se před saháním na komponenty dotknout se jiného kovového předmětu.