Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Paměti

Jak vybrat operační paměť?

Operační paměti jsou další z nedílných součástí počítačů, notebooků a všech zařízení, která jsou osazena procesorem. Při výběru dbáme na kompatibilitu se základní deskou. Zajímá nás hlavně typ, velikost operační paměti a frekvence.

 

Rychlé odkazy:
Paměti pro notebooky
Paměti pro stolní PC
Nejprodávanější paměti
 

 

Jaké jsou druhy operačních pamětí?

Operační paměti (angl. Random Access Memory - RAM) dělíme dle typu na několik druhů a to SDRAM, DDR, DDR2, DDR3 a DDR4. Paměť typu DDR4 je evoluční nástupce pamětí DDR3. Rozlišujeme operační paměti pro klasické stolní počítače a operační paměti do notebooků, které jsou typově označovány jako SODIMM. Co se týče výkonu, dosahují paměti do notebooků i stolních počítačů srovnatelné výsledky, jediný rozdíl je ve velikosti z důvodu úspory místa.

 

 sodim
  Notebooková paměť SODIMM

 

Jakou frekvenci zvolit?

Každý typ operační paměti má určitý rozsah frekvencí. Pro maximální využití potenciálu se doporučuje využít nejvyšší možnou frekvenci.
 

Nejčastější frekvence pro paměť DDR2 je 667 a 800 MHz. Setkat se však můžeme i s frekvencemi 400, 533 i 1066 MHz. Nejčastější frekvence pro paměti DDR3 jsou 1066 a 1333 MHz. Dnes už také běžně pořídíme operační paměti DDR4, které pracují s rychlostí 2133 až 3000 MHz. Většinou platí pravidlo, že čím vyšší frekvence, tím vyšší cena.

 

Jak velkou operační paměť zvolit?

Minimem pro domácí použití jsou 2 GB až 4 GB. Pro hraní graficky náročných her se doporučuje použití vyšší kapacity. Ještě je potřeba upozornit na problém při využití více jak 4 GB RAM. V tomto případě je potřeba mít na PC nainstalovaný 64 bit operační systém, který umí vyšší kapacitu RAM zadresovat a tím pádem i používat. Při použití klasického 32 bit operačního systému, systém zadresuje pouze 4 GB RAM, zbylá paměť jako by v PC nebyla.

 
DDR
4 x 3GB paměť s chlazením
 

 

Slovník pojmů

 

MB, GB

Jednotky používané pro kapacitu např. pamětí, pevných disků, flashdisků či paměťových karet. Jeden GB je 1 024 MB (Megabyte).

 

Dual Channel

V souvislosti s operační pamětí se můžete setkat i s pojmem Dual Channel. Ten díky dvoukanálovému přístupu zvyšuje výkon u aplikací, které intenzivně pracují s pamětí nebo s velkými bloky paměti.

 

RAM

Operační paměť, také nazývaná RAM (z anglického spojení Random Access Memory), je využívaná k ukládání mezivýpočtů. Jak napovídá zkratka RAM, jedná se o paměť s náhodným přístupem. Operační paměť RAM po vypnutí PC ztrácí veškerá uložená data.

 

Časování RAM (CL)

Jelikož je procesor rychlejší než RAM, tak musí čekat, než paměť lokalizuje a přečte data před jejich odesláním zpět k procesoru. Takže tento parametr udává zpoždění dat na výstupu paměti po jejich výběru, nebo zpoždění pro jejich zápis.

 

 

 Vybrat paměť podle parametrů

 

Rádce pro Vás připravil T.S.BOHEMIA a.s.

 

Porovnat paměti